Епідемії
Епідемія (від гр. epidemia - поширена в народі хвороба) –масове, майже одночасне інфекційне захворювання значної кількості пюдей певною хворобою. Розвиток цивілізації , зростання міст і пов'язане з цим погіршення санітарних умов життя людей, міграція населення сприяють виникненню масових захворювань Епідемія чуми відома з часів Пелопонесської війни 431-404 рр. до н.е.) в Афінах. У Візантії у XIV ст. була епідемія бубонної чуми.
Епідемії - є наслідками людських дій: війн, голоду, тероризму, необережності тощо.
У середньовіччя війни супроводжувалися масовими інфекційними захворюваннями, які набували характеру епідемій у військах і серед населення в районах бойових дій. Загибель людей від інфекційних хвороб перевищували втрати від застосування зброї.
Епідемія висипного тифу знищила значну частину армії Наполеона у
Німеччині тиф призвів до спустошення міст.
Профілактика інфекційних захворювань
Як ми з'ясували епідемічний процес має три складові -джерело інфекції, механізм передачі збудника і сприйнятливість населення. Усунення однієї з них веде до припинення епідемії.
Заходи щодо припинення епідемій:
а) ліквідація або знешкодження джерела інфекції (знищення
гризунів, хворих тварин, ізоляція домашніх тварин і людей);
б) усунення механізму передачі збудника - дезінфекція,
дезінсекція, дератизація;
в) посилення імунітету населення до даної хвороби шляхом
щеплення.
Залежно від збудника інфекції, та кількості хворих оголошують карантин або обсервацію.
Карантин — це комплекс заходів, спрямованих на ізоляцію і ліквідацію осередку інфекції.
Обсервація — це проведення посиленого медичного (ветеринарного) спостереження, часткових ізоляційно-обмежувальних лікувально-профілактичних та протиепідемічних заходів, спрямованих на ліквідацію осередку інфекції.
Строк карантину та обсервації залежить від інкубаційного періоду захворювання .Комплексне застосування цих заходів гарантує припинення епідемії. Так були ліквідовані захворювання чуми, холери, віспи, тифу та ін.
Чумою XXI ст. вважається СНІД. Відповідно до ст. 130 ККУ, зараження людини вірусом імунодефіциту чи іншою невиліковною інфекційною хворобою карається арештом на строк до 3 місяців або позбавлення волі на строк до 8 років, залежно від наслідків злочину.
Сьогодні людство зіткнулося ще з однією невиліковною інфекційною хворобою - атиповою пневмонією, яка швидко поширюється і яку вже назвали другим (після СНІДу) попередженням людству.Для припинення поширення інфекційних захворювань треба розірвати епідемічний ланцюг і впливати на кожну його частин.
Заходи щодо припинення епідемічного ланцюга:
Перший крок. Людину з підозрою на інфекційне захворювання слід ізолювати і обстежити, якщо треба — почати лікувати. Хвору тварину необхідно лікувати.
Другий крок. Поставити перешкоду на шляху поширення інфекції. Для цього усі продукти мають проходити термічну обробку. Посуд необхідно мити у великій кількості води із застосуванням миючих засобів. Обов`язково мити руки перед їжею і після туалету. Для хворого виділити посуд і одяг.
Третій крок. Своєчасно проводити щеплення.При виникненні інфекційного захворювання у колективі організуйте карантин.
|